Regulamin najmu jachtu
- Zasady Ogólne:
- Regulamin określa warunki wynajmu jachtów organizowanego przez RENTABOT.PL z siedzibą ul. Podgórna 13 84-217 Szemud
- Najemca jest zobowiązany zapoznać się ze stanem technicznym jachtu przed wydaniem jachtu. Podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego bez uwag jest równoznaczne z potwierdzeniem przez Najemcę zgodności stanu technicznego jachtu z umową.
- Wydanie jachtu Najemcy oraz zdanie jachtu następuje w oparciu o protokół zdawczo – odbiorczy, który jest załącznikiem do umowy najmu jachtu
- Wydanie jachtu odbywa się w miejscu wskazanym w umowie standardowo w godzinach 16:00 – 18:00 lub w innych zapisanych w umowie.
- Zdanie jachtu następuje w dniu zakończenia umowy najmu, w miejscu wskazanym w umowie najmu , standardowo w godzinach 8:00 – 10:00 lub w innych zapisanych w umowie.
- Prawa i Obowiązki Najemcy i Użytkowników:
- Najemca zobowiązuje się poinformować Użytkowników jachtu o treści niniejszego Regulaminu, oraz ponosi całkowitą odpowiedzialność za ich zachowanie sprzeczne z Regulaminem oraz za ich bezpieczeństwo.
- Najemca zobowiązuje się przez czas trwania umowy do użytkowania jachtu zgodnie z przeznaczeniem, obowiązującym prawem, niniejszym regulaminem,
- Najemca oraz Użytkownik mają obowiązek stosować się do poleceń Wynajmującego, mających na względzie właściwą realizację umowy najmu.
- Po zamustrowaniu na jachcie Użytkownicy stają się członkami załogi jachtu, zwanymi dalej „Załogantami”.
- Na czele Załogantów stoi Kapitan jachtu wskazany przez Najemcę. W czasie rejsu pozostali Załoganci są zobowiązani stosować się do poleceń Kapitana jachtu.
- Wszelkie decyzje na jachcie, po uprzednim ustaleniu warunków pogodowych, umiejętności i sprawności Załogantów, podejmuje Kapitan jachtu.
- Najemca oświadcza, iż:
- 8/1Załoganci posiadają (w liczbie wymaganej zgodnie z kartą bezpieczeństwa lub przepisami administracyjnymi kraju bandery) wszelkie niezbędne dla żeglugi jachtem stanowiącym przedmiot najmu umiejętności nawigacyjne oraz uprawnienia;
- co najmniej jeden z Załogantów posiada świadectwo radiooperatora (jeżeli zamierza korzystać z radia VHF na jachcie).
- Kapitan zobowiązany jest do codziennego zapoznawania się z prognozą pogody (między innymi u bosmana portu, drogą radiową, telefoniczną, elektroniczną etc) . Jeżeli umowa dotyczy jachtu żaglowego , kapitan ma obowiązek zmniejszyć powierzchnię żagli natychmiast gdy siła wiatru przekroczy 5 (pięć) w skali Beauforta.
- Każda osoba na jachcie zobowiązana jest do przestrzegania zasad przebywania na jachcie, korzystania z instalacji i urządzeń na jachcie w sposób prawidłowy i bezpieczny oraz przestrzegania innych zasad przedstawionych podczas szkolenia przeprowadzonego przez Kapitana jachtu, zaraz po zamustrowaniu.
- Wynajmujący zastrzega sobie prawo kontroli stanu technicznego i bezpieczeństwa jachtu w czasie trwania umowy najmu.
- W razie uszkodzenia jachtu lub wyposażenia jak również powstania okoliczności mogących skutkować naruszeniem warunków umowy najmu Najemca niezwłocznie powiadomi Wynajmującego za pośrednictwem środków komunikacji wskazanych w umowie najmu.
- W razie wypadku jachtu w tym także wypadku z udziałem innych jednostek pływających Najemca zobowiązany jest do postępowania zgodnie z wymogami towarzystwa ubezpieczeniowego wskazanych w OWU umowy ubezpieczenia w tym w szczególności do zawiadomienia odpowiednich służb, sporządzenia protokołu ze zdarzenia z opisem zdarzenia i powstałych uszkodzeń oraz podjęcia wszelkich możliwych działań zmierzających do zminimalizowania powstałych szkód.
- W kabinie jachtu bezwzględnie zabronione jest palenie wyrobów tytoniowych.
- W czasie żeglugi bezwzględnie zabronione jest spożywanie alkoholu i zażywanie środków odurzających.
- Osoby nieumiejące pływać obowiązane są do używania osobistych środków ratunkowych.
- Wprowadzanie na jacht zwierząt wymaga uprzedniego poinformowania Wynajmującego.
- Każda osoba na jachcie zobowiązana jest stosować się do przepisów prawa morskiego, przepisów, nakazów i zakazów portów postojowych, zasad nawigacyjnych i innych reguł obowiązujących przy żeglowaniu na morzu.
- Każda osoba na jachcie zobowiązana jest do przestrzegania przepisów celno – dewizowych i porządkowych, przepisów portowych, norm regulujących przekraczanie granic państwowych i innych obowiązujących w miejscu pobytu. Wynajmujący nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje obciążające Załoganta z tytułu niezastosowania się do tych przepisów, co może doprowadzić do niezamierzonego postoju jachtu i opóźnienia w zdaniu jachtu.
- Powrót do portu zdania jachtu ma miejsce najpóźniej w godzinach wieczornych w dniu poprzedzającym zdanie jachtu. Późniejszy termin przybycia jest możliwy wyłącznie za uprzednią zgodą Wynajmującego.
- Najemca będzie żeglował wyłącznie po wodach Morza Bałtyckiego i Cieśnin Duńskich. Zwiększenie rejonu żeglugi możliwe jest wyłącznie za uprzednią zgodą Wynajmującego.
- Najemca odpowiada za codzienne kontrole stanu oleju w silniku oraz dokonywanie wszelkich innych wymaganych dla prawidłowego funkcjonowania jachtu zabiegów konserwacyjnych.
- Jacht w okresie trwania umowy najmu może brać udział w regatach lub może być użytkowany przez Najemcę i pozostałych Użytkowników zarobkowo jedynie po uprzedniej zgodzie Wynajmującego wyrażonej /pod rygorem nieważności/ na piśmie.
- Zdając jacht Najemca zobowiązany jest do przekazania go wraz z pełnym zbiornikiem paliwa oraz pustym zbiornikiem na nieczystości.
- Prawa i Obowiązki Wynajmującego:
- Wynajmujący zobowiązany jest do przekazania Najemcy jachtu w stanie technicznym umożliwiającym realizację umowy najmu, czystego, zatankowanego paliwem, z kompletnym wyposażeniem żeglugowym, nawigacyjnym, kambuzowym i hotelowym.
- Wynajmujący zobowiązany jest do przekazania Najemcy wszystkich niezbędnych dokumentów, atestów, certyfikatów ważnych w danym roku kalendarzowym.
- Wynajmujący nie ponosi odpowiedzialności za brak realizacji części lub całości umowy najmu z uwagi na przyczyny leżące po stronie Najemcy w szczególności takie jak:
- zatrzymanie Najemcy, załogi, jachtu przez organy ścigania,
- niewydanie przez władze graniczne odwiedzanych krajów zezwolenia na wjazd Załogantów lub jachtu na teren danego państwa,
- nagłe zachorowanie Załogantów nie pozwalające na realizację rejsu i w konsekwencji brak zdania jachtu w czasie określonym w umowie.
- W przypadku wystąpienia niezależnych od stron sytuacji losowych uniemożliwiających realizację umowy najmu Wynajmujący dokona zwrotu uznanych za zasadne świadczeń pieniężnych w terminie 14 dni od daty uznania reklamacji, przelewem na rachunek bankowy wskazany przez Najemcę.
Odpowiedzialność Stron Umowy:
- Wynajmujący nie ponosi odpowiedzialności za bagaż lub rzeczy osobiste Załogantów zniszczone lub w jakikolwiek sposób utracone podczas trwania umowy najmu.
- W celu zabezpieczenia prawidłowego wykonania umowy najmu Najemca wnosi na rzecz Wynajmującego kaucję.
- Kaucja może być wniesiona w następujące sposoby:
- wpłatę w ustalonej wysokości na rachunek bankowy Wynajmującego lub opłacenie kaucji gotówką w dniu wydania jachtu,
- blokadę środków na karcie płatniczej Najemcy (tzw. preautoryzacja), blokada zakładana w dniu wydania jachtu.
- W przypadku naruszenia warunków umowy przez Najemcę skutkujących powstaniem szkody po stronie Wynajmującego lub naliczeniem dodatkowych opłat z tytułu kar umownych Wynajmującemu przysługuje prawo zaspokojenia powstałych roszczeń w pierwszej kolejności z kaucji.
- Strony ustalają następujące kary umowne:
- z tytułu naruszenia terminu zdania jachtu 150% stawki dobowej z tytułu najmu zgodnie z Cennikiem Wynajmującego za każdy dzień opóźnienia. Dodatkowo Wynajmujący zatrzymuje część kaucji w wysokości 500zł.
- z tytułu pływania poza ustalonym akwenem w wysokości 50% stawki dobowej z tytułu najmu zgodnie z Cennikiem Wynajmującego za każdy dzień spędzony poza akwenem,
- z tytułu udziału w regatach, zarobkowego korzystania z jachtu lub nieuprawnionego oddania do używania osobom trzecim bez zgody Wynajmującego 100% stawki dobowej z tytułu najmu zgodnie z Cennikiem za każdy dzień naruszenia.
- z tytułu zdania jachtu bez pełnego zbiornika paliwa lub bez opróżnionego zbiornika na nieczystości 100 zł (słownie: sto zł) powiększoną o poniesiony przez Wynajmującego koszt zatankowania i opróżnienia zbiornika na nieczystości.
- W przypadku powstania szkody o których mowa w punkcie 5. w wysokości przekraczającej ustalone kary umowne Wynajmującemu przysługuje roszczenie o odszkodowanie w pełnej wysokości.
Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem 2018-07-01